Aurinkorannikon matkaopaskoulu, Fuengirola
Vaihdon kohde: Aurinkorannikon matkaopaskoulu, Fuengirola
Vaihdossaoloaika: 1.-26.4.2024
Vaihto-ohjelma/rahoitus: Erasmus+
Raportti on kooste neljän samassa vaihdossa olleen opiskelijan kokemuksista.
Kuvaus kohdemaasta ja kaupungista
Espanja on helppo ja turvallinen maa. Asukkaat ovat ystävällisiä ja äänekkäitä. Fuengirola on hyvä kohde ensikertalaiselle matkailijalle, sillä siellä on paljon suomalaisia ja kaupunki on helppokulkuinen.
Fuengirola oli tosi hyvä ensimmäiseksi vaihtokohteeksi ulkomailla. Vaikka Fuengirola onkin iso kaupunki, siellä asuminen ja kulkeminen oli helppoa ja turvallista. Kulkemisen ja suunnistamisen kaupungissa oppi jo muutamassa päivässä, sen jälkeen siellä pystyi liikkumaan jo melkein ilman mapsia.
Jakson tavoitteet ja tehtävät
Aurinkorannikon matkaopas koulu on erinomainen paikka jos on kiinnostunut oppaan työstä. Koulussa käydään läpi oppaan työnkulkua ja koulun kautta on helppo päästä oppaan töihin. Tavoitteenani oli harjoitella oppaan työtehtäviä.
Jakson aikana harjoittelimme muun muassa lentokenttäkuljetuksia, retkien sekä erilaisten aktiviteettien vetämistä, puhelinpäivystystä ja tervetulotilaisuuden pitämistä. Meillä oli paljon niin sanottuja teoriatunteja, jotka pidettiin sisällä, mutta päästiin myös ulos pitämään aktiviteettejä omalle ryhmälle.
Miten jakso toteutui?
Suomesta lähtiessä ajattelin, että onhan se varmasti raskas kuukausi, mutta kahden viikon opiskelun jälkeen todettiin, että se on paljon raskaampaa mitä pystyi kuvitella. Espanjassa opiskelu erottui eniten siestan takia, meillä se alkoi yhdeltä ja kesti yleensä 2-3 tuntia. Koin itse, että jaksaa opiskella paremmin ja keskittyä, kun oppituntien välissä on parin tunnin tauko, jolloin voi vaikka käydä syömässä tai uimassa.
Espanjassa työpäivä koostuu kahdesta osasta. Aamulla kävimme aamutunneilla, ja 13-16 välisenä aikana oli siesta, jolloin oli vapaa aikaa. Sen jälkeen jatkettiin iltatunneilla.
Asuminen
Meillä oli asunnot Mediterraneo realissa ja asunnot olivat huoneistoja. Saatiin itse laittaa ruokaa, pestä omat pyykit, siivota tasot ja viedä roskat, mutta siellä oli hotellin huonesiivous. Hotelli on tosihyvällä paikalla, iso kauppa löytyy viereisestä rakennuksesta, hotellin ”alakerrasta” löytyi hyvä ravintola ja matkaa rannalle on alle kilometri. Hotelli sijaitsee Los Bolichesin alueella, joten omasta mielestä siellä oli rauhallista ainakin Fuengirolan keskustaan verrattuna.
Huoneistoissa oli yksi tai kaksi makuuhuonetta, olohuone-keittiö, vessa ja parveke. Omassa huoneessani oli kaksi muuta itseni lisäksi joita en ennestään tuntenut. Huoneistossa oli yksi makuuhuone sekä yhdistetty olohuone-keittiö. Tutustuin kämppiksiini ja sain heistä uusia kavereita.
Hotelli oli oikein siisti ja henkilökunta ystävällistä. Suosittelisin hotellia muille vaihtoon lähteville.
Muita käytännön neuvoja
Espanjassa hintataso on hieman alhaisempi. Fuengirolassa oli todella hyvä ja halpa julkinen liikenne. Bussit kulkevat 20 min välein, ja rannikon juna, joka kulkee Fuengirolan ja Malagan väliä, maksoi alle 4 €. Taksilla matkustaminen oli helppoa ja halpaa, mutta bussilla ja junalla pääsee nopeasti ja edullisesti vaikka Miramariin shoppailemaan tai Benalmadeenaan päiväksi. Junalla ja bussilla kulkeminen oli sen takia helppoa, kun lipun voi ostaa bussista ja junassa juna asemalta, sekä pysäkeillä näkyi aina kuinka kauan kestää kyseisen junan/bussin tuleminen.
Kannattaa vapaa-ajalla liikkua mahdollisimman paljon eri paikoissa jotta kokee paljon sillä vapaa-aikaa ei juurikaan ole.
Fuengirolassa pyörätiet olivat hyvässä kunnossa, joten jos haluaa tutkia kaupunkia niin suosittelisin vuokraamaan pyörän. Suosittelisin myös maistamaan rohkeasti paikallista ruokaa ja varsinkin merenantimia.
Turvallisuus
Espanjassa liikkuu kodittomia, mutta ne ovat aika harmittomia. Rantakaduilla liikkui katukauppiaita, ei kannata huomioida niitä, sillä he eivät jätä rauhaan, jos huomioit.
Naisena huomasin, että espanjalaiset, varsinkin miehet, tuijottavat paljon ja saattavat usein huudella tai tulla suoraan sanomaan jotain, mutta muuten kohden on kyllä erittäin turvallinen. Yksin ei kannata yöllä kuitenkaan liikkua.
Oli turvallisen oloinen, mutta pimeällä suosin takseja, ei ollut kovin kalliita. En liikkunut ulkona yksin pimeän aikaan. Kannattaa myös olla tarkkana kokoajan esimerkiksi omista tavaroista niin kuin kaikkialla maailmassa liikkuessa.
Fuengirola tuntui turvalliselta ja oli turvallinen. Omalle kohdalle ei sattunut mitään turvallisuuden tunnetta pois vievää. Toki siellä en uskaltanut jättää omia tavaroita vartioimatta, ja laukkua pidin etupuolella aina ulkona liikkuessa.


